Скільки голосних букв у слові «холодний»

Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Букви, що позначають голосні звуки (2 клас. Українська мова)

Мета: учити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків, впізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсут­ність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи

Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Букви, що позначають голосні звуки (2 клас. Українська мова)

Шкільне життя 03.03.2019 0 17

Тема: Голосні звуки [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Букви, що позначають голосні звуки. Спостереження за істотними ознаками голос­них звуків (впр. 1-3, с. 10-11)

Мета: учити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків, впізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсут­ність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Встали, дітки, всі рівненько,

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ

Лл ел ал лю ли ля вл Ле Лю іл

Пилип біля липи очима глипа.

— Поділіть для переносу слова: лелека, лінійка, лялька.

— Доберіть до слова глипа близьке за значенням.

— Скільки разів буква и зустрічається у скоромовці?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

— За допомогою чого утворюються голосні звуки?

— Як проходить повітря через ротову порожнину під час про­мовляння голосних звуків?

— Голосні звуки — звуки, які утворюються тільки за допомо­гою голосу. При вимові голосних звуків повітря вільно виходить через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод.

Голосних звуків у нашій мові 6. [ ] — скобочки-коробочки, у яких ховаються звуки.

Голосні звуки: [а] [о] [у] [е] [и] [і].

— Послухайте звуки. Чи однаково вони вимовляються? Ви­мовте подані звуки. Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки?

— Доберіть кілька слів з цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?

Букви А Я О У Ю Е Є И І Ї

Спишіть, уставляючи пропущені букви. Які звуки вони позначають?

При вимові голосних звуків струмінь повітря не зустрічає перешкод. Букви я, ю, є позначають два звуки на початку слова і складу: [йа], [йу], [йе].

Після м’якого приголосного букви я, ю, є позначають звуки [а], [у], [е]. Буква ї завжди позначає два звуки [йі].

Зі струмочка гарно вмились

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

— Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

— З милом рук не мити — сором!

тільки руки вимий з милом.

— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

Звуки ми… (вимовляємо, чуємо).

Букви ми… (бачимо, читаємо, пишемо).

— Скільки букв в українській абетці? (33)

— Як розподіляються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні)

— Скільки голосних звуків в українській мові? (6)

— Як визначити кількість складів у слові?

Спишіть перший абзац вправи 2, уписуючи букви, які позначають голосні звуки. Стор. 11

Звук [у], буква у, у. Позначення твердості приголосного звука в прямому складі.

Ознайомлення дітей з буквами У, у і звуком [у]; закріплення вмінь робити звуковий аналіз слів, запис схем речення.

Тема. Звук [у]. Позначення його буквами У, у

Мета: продовжувати формувати поняття про букву У, як знак для позначення відповідного звука; ознайомити дітей з буквами У, у і звуком [у]; вчити знаходити і чути звук [у] в мовленні, виділяти і знаходити букву в звукових моделях слів; моделювати букву; продовжити роботу над формуванням умінь визначати наголос, називати послідовно звуки у слові, будувати його звукову модель; вчити зливати звуки; розвивати фоне ­ тичний слух, аналітико-синтетичні вміння роботи зі звуком, збагачувати словниковий запас, удосконалювати мовлення учнів; виховувати любов та бережливе ставлення до природи, вміння поводитись у скрутній ситуації.

Обладнання: звукові схеми, фішки для звукового аналізу, магнітофон, аудіозапис, набори малюнків, набори лічильних паличок, товста нитка, індивідуальні картки, олівці (фломастери), Буквар.

Тип укору: засвоєння нових знань

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1 Повторення про звукове значення букв А , Я,О.

2 Гра «Полювання»

3 Гра «Букет»

Звуковий аналіз слів ромашка, мальва , конвалія . Визначення місця вивчених бук ­ в в слов ах .

Учитель вводить дітей в ігровий сюжет, читаючи слова:

Чом не бачимо твого личенька?

Учні заплющують очі і слухають окремі приголосні звуки, які називає вчитель, вимовляючи вголос злиття цих звуків зі звуком [а]:

[н] — [на], [п] — [па], [м] — [ма], [з] — [за], [к] — [ка], [ж] — [жа] і т. ін.

5 Гра «Будь уважним»

Учитель читає ряд слів, дітям потрібно знайти «зайве» та пояснити свій вибір.

Акація, аґрус, ананас, абрикос. (Акація. Плоди акації не вжи ­ вають люди).

Корова, бик, кавун, ромашка. (Бик. Немає А.)

Шафа, акробат, диван, стілець. (Атлет. Не меблі, людина.)

6. Розширення словникового запасу учнів

Акробат — гімнаст, який виконує складні фізичні вправи, но ­ мери, наприклад у цирку.

Розглядування малюнка Букваря (с. 20).

— Нескладні акробатичні вправи ви будете робити на уроках фізкультури. Але для цього потрібно готуватися вже зараз удома. Наприклад, кожного ранку робити зарядку, бігати на свіжому по ­ вітрі, стрибати через скакалку.

7 Гра «Букви-акробатки»

— Букви А також займалися акробатикою. Знайди ті, що ліну ­ валися.

8 Гра «Виправ помилки Незнайка»

— Чи правильно складені речення?

• Тополя висока, а берізка зелена. (–) Тополя висока, а берізка ни ­ зенька.

• Яблуко солодке, а перець гіркий. (+)

• Земля чорна, а сніг холодний. (–) Земля чорна, а сніг білий.

• Олівець дерев’яний, а гвіздок залізний. (+)

9 Розігрування ситуацій, зображених на малюнках Букваря (с. 21)

Промовляння речення: «А-а-а-а!» з різною інтонацією.

Фізкультхвилинка

ВЕСЕЛІ МАЛЯТА

(Нахилити голову ліворуч, праворуч.)

(Руки на пояс, зробити поворот.)

Всім навколо посміхнулись,

(Останні два рядки всі вимовляють хором.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією буквою алфавіту. Вгадайте, з якою. Скажіть, що промовляє корова? (Му-у-у!) Який голосний звук ви почули в кінці? (Звук [у]) Отже, на уроці ми буде ­ мо вивчати букву, що позначає цей звук. Це буква Уу.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Ігрова ситуація

— Роздивіться, діти, малюнки та визначте, куди ми сьогодні помандруємо. (Треба скласти перші звуки кожного слова.)

Листок (лінійка), індик, сонце (сніг) — ЛІС.

— А вирушимо ми у подорож на казковому потязі, який їде і свистить: «У-у-у-у!» (Імітування звуку.)

2 Характеристика звука [у]

Звук [у] — голосний, оскільки повітря в роті не зустрічає пере ­ шкод, звук співається, тягнеться.

3 Звуковий аналіз слів (Буквар, с. 22–23)

— Вийшли ми з вагону і побачили, що назустріч нам біжить ма ­ ленький, сіренький, вухатий звір. Хто ж це? (Заєць)

— Яке слово допомогло вам визначити, що це саме він? (Вухатий)

— Чому ж кажуть «вухатий заєць»? (Бо в нього довгі вуха.)

— Зробіть звукову схему слова вуха.

1) Аналіз слова вуха

— Скільки голосних? Назвіть їх.

— Скільки приголосних? Назвіть.

— Дайте характеристику приголосним.

— Скільки в слові складів? Доведіть.

— Який склад наголошений? Промовте його.

— На якому місці розташований звук [у]? (У середині слова)

— Увага! Прислухайтесь! Хто це голос подає? (Звучить запис кування зозулі.) Це кує зозуля. У народі кажуть, що зозуля роки людини, що її почує, рахує. Тож нам зозуля нарахувала багато ро ­ ків щасливого життя.

2) Аналіз слова зозуля за звуковою схемою підручника (с. 22), використовуючи поданий вище план

— А зозуля сиділа на величезному дубі. (Чи є звук [у] в цьому слові? Де він знаходиться?) А під дубом, подивіться, багато його маленьких синочків — жолудів.

3) Аналіз слова жолуді за звуковою схемою підручника (с. 22), використовуючи поданий вище план

4 Робота над виразністю вимови (за малюнками)

— Наслідуємо тварин і явища природи.

Учні. Довгий, протяжний звук.

Учитель. Як завиває завірюха (вітер)?

Учитель. Хто зображений на третьому малюнку?

Учитель. Так. Його легко відрізнити від сови за великими надбрів’ями. Якщо вовк виє, то пугач.

Учитель. Як він ухає? Хто може показати?

Учитель. Порівнюємо, як ухає пугач і виє вовк. (У! У! У! — У-у-у-у!)

— Ці звуки можна почути в лісі. Розіграємо ситуацію.

5 Ознайомлення з буквою У. Асоціативні образи букви

— Придивіться, діти, до дерева, на якому сидить пугач. Його гілка схожа на букву У.

Розгляд букви в Букварі чи на демонстраційних зразках. Викладання букви з лічильних паличок, товстої нитки

Ця буква схожа на рогатку.

— А чим рогатка страшна для горобчика? Чи потрібно їх роби ­ ти для розваги?

— Придумайте свої образи букви У, щоб горобчикові не було страшно.

1) У — В. п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сто ­ рону, передпліччя догори.

2) А — В. п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторо ­ ни. 2 — В. п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1 Читання вивчених букв у Букварі (с. 22)

— Прочитайте букви на жовтих квадратах.

— Знайдіть речення, складене з букв У. Прочитайте його вираз ­ но, передаючи окличну інтонацію.

2 Читання речень, складених з вивчених букв

— Довго ми ходили лісом. Багато цікавого побачили, та щось я не бачу серед вас Марійки? Де ж вона?

1) Розгляд ілюстрації Букваря (с. 23).

— Що з нею трапилося? (Вона заблукала.)

— Що вона нам кричить? Хто зможе прочитати?

— Як треба поводитись у лісі, щоб не заблукати? (Триматися групою, далеко не відходити від дорослих та знайомої стежки.)

3) Читання з дошки речення «У-а! У-а!»

— Хто, на вашу думку, міг би промовляти ці слова? (Мале дитя агукає.)

А-а-а-а! У-у-у-у! Ау-у-у! У-а-а-а! Ау-ау-ау! Уа-уа-уа!

3 Вивчення вірша напам’ять

Кричить мій менший братик:

4 Гра «Пошуковець»

— Знайдіть на сторінці Букваря якнайбільше букв у.

— Молодці, діти! Та поїзд знову свистить: «У-у-у!» Час вируша ­ ти додому.

А щоб не було нам нудно в дорозі, пограємо ще в одну гру.

5 Гра «Нове слово»

Учитель називає слово і пропонує дітям змінити звук [а] на звук [у].

Сам — сум, так — тук, бак — бук, раки — руки, балка — бул ­ ка, лапа — лупа, дати — дути.

6. Розмальовка з вивченою буквою.

VI. Підсумок уроку

— Що цікавого побачили, почули?

— Як треба поводитись, щоб не заблукати у лісі?